Menopoz Sonrası Kemik Erimesi Riskine D Vitamini İle En İyi Etki | Moda ve Kadınlar Moda ve Kadınlar,Gelinlik, Dekorasyon,Kadina Dahil hersey Moda ve Kadınlar,Gelinlik, Dekorasyon,Kadina Dahil hersey
DOLAR: 5.76 TL
EURO: 6.36 TL

Menopoz Sonrası Kemik Erimesi Riskine D Vitamini İle En İyi Etki

1 ay önce
22 kez görüntülendi

Menopoz Sonrası Kemik Erimesi Riskine D Vitamini İle En İyi Etki

Menopozda kadınların kapısını en çok çalan hastalıklardan biri de kemik erimesi, yani osteoporoz. Osteoporozdan korunmada en etkili yol ise, en iyi kaynağı güneş ışınları olan D vitamini.Menopozda kadınların kapısını en çok çalan hastalıklardan biri de kemik erimesi, yani osteoporoz. Osteoporozdan korunmada en etkili yol ise, en iyi kaynağı güneş ışınları olan D vitamini.

Menopozda kemik erimesi (osteoporoz)riskinden korunmada D vitaminin önemine değinen Emsey Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orkide Şancı, osteoporozun kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısının zayıflaması sonucunda, kemik kırılganlığında artış ile kendini gösteren bir iskelet hastalığı olduğunu söyledi.

Özellikle menopoz sonrası yumurtalıkların ürettiği östrojen seviyesinin önemli ölçüde azalmasıyla osteoporoz gelişiminin hızlandığını aktaran ve “Bu nedenle osteoporoz riskini en aza indirmek ve kemik sağlığını desteklemek için kalsiyum alımı çok önemlidir’’ diye konuşan Op. Şancı, osteoporozdan korunmada D vitamininin etkilerini şöyle anlattı:

OSTEOPOROZ KALKANI D VİTAMİNİ

“D vitamini diğer vitaminlerden farklı olarak daha çok bir hormon gibi işlev görmesi bakımından benzersizdir. Kalsiyumun bağırsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan mucizevi bir hormon olan D vitamini, vücudun birçok işlevinde merkezi rol oynar. Özellikle menopoz sırasında ve sonrasında kadın sağlığı için en önemli destekleyicilerden biridir. D vitamini vücudumuzun kalsiyumu kullanabilmesi için kritik bir noktadadır. 40 yaş üzeri veya çeşitli nedenlerle osteoporoz riskine sahip olan kadınlar yeterli miktarda D vitamini aldığından emin olmalıdır. Kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu sadece osteoporoz değil birçok sağlık problemine karşı koruyucudur. Araştırmalarda, kalp hastalığının, osteoporozun, diyabetin, kanserin ve kilo alımının önlenmesinde D vitaminin önemli bir yere sahip olduğu ve birçok sağlık probleminin D vitamini eksikliğiyle ilişkili bulunduğu da belirtilmiştir.
ModaVeKadinlar

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Menopoz Sonrası Kemik Erimesi Riskine D Vitamini İle En İyi Etki Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık