Bırak Gelinlik Sana Uysun | Moda ve Kadınlar Moda ve Kadınlar,Gelinlik, Dekorasyon,Kadina Dahil hersey Moda ve Kadınlar,Gelinlik, Dekorasyon,Kadina Dahil hersey
DOLAR: TL
EURO: TL

Bırak Gelinlik Sana Uysun

1 ay önce
38 kez görüntülendi

Bırak Gelinlik Sana Uysun

Bırak Gelinlik Sana Uysun..

Türkiye’ye ilk gelinlik II. Mahmut zamanında Avrupa’da bir düğünde ilk kez bir gelinin üzerinde bembeyaz giysiyi gören prensesin bu kıyafetin aynısını kendi düğününde giymek istemesi ile oldu.

Türk toplumunda düğün kıyafetinde geleneksel olarak kırmızı kullanılırdı. Medeniyetin beşiği Anadolu’da çok renkli ve nakışlarla işlemeli buram buram inanç, gelenek görenek kokan gelinlikler hâlâ var. Ama günümüzde beyaz gelinlik evliliğin bir simgesi olarak artık vazgeçilmez.

Evliliğin sembolik giysisi; gelinlik

Evlenecek olanlar için evlilik hazırlıkları heyecan verici olduğu kadar yoğun ve yorucu bir süreç. Düğün tarihi belirlenir belirlenmez ilk akla gelen, en özel ve en güzel gelinliğin nereden, nasıl bulunacağı. Gelinler oldum olası kendilerini prenses gibi hissetmek isterler; tam da bu nedenle düğün öncesi gelinlik yüzünden sert tartışmalar çıkar. Hayatınız boyunca belki de bir defa giyebileceğiniz bir kıyafettir gelinlik. Bütün annelerin dünya gözüyle bir görsem dediği ve kızının üzerinde görmeyi hayal ettiği bir kostümdür. Gelinlik tümüyle profesyonel ve titiz bir çalışma gerektirir. En iyi gelinlik ayrıntıların rüküşlüğe değil zenginliğe ve şıklığa hizmet ettiği, parçanın bütüne uygun olduğu gelinliktir. En iyi gelinlik, onu kullanacak kadının bedenine uyumlu olarak tasarlanmış gelinliktir. Model de karar kıldınız diyelim. Aynı modeli 150 milyona da bulursunuz 20 milyara da, fark eden tek şey kumaş, dikiş, ve süslemelerde kullanılan malzemedir. Dikiş kalitesi o kadar önemlidir ki en pahalı ve kaliteli kumaşı bir anda değersiz yapabilir. Kişiye özel tasarımlarda hata payı neredeyse sıfırdır.

Kişiye özel tasarımda Türkiye’de çok iyi çalışan yerler var. Dünyadaki pek çok ülkeye gelinlik ve özel tasarım yapılıyor. Modellerini defilelerle sunan bu modaevlerinden Deri Show / Delight, hazırladığı gelinliklerde neşe ve romantizmi ön planda tuttuğunu söylüyor. Tasarım firması Delight, istek üzerine kişiye özel tasarım yapıyor ve özel gelinlikler tasarlıyor. Delight’ın halkla ilişkiler sorumlusu Şebnem Kökmen, müşterilerin talebi olduğunda tesettürlü gelinlik de tasarladıklarını belirtiyor. Fiyatları 2 milyar ile 6 milyar arasında seyrediyor.

Beyaz Butik koleksiyonunun en belirgin özelliği parlak, kristal kumaşlardan yapılmış, düz kesimli, kırık beyaz ve inci beyazı gelinlikler yapması. Yeni koleksiyonlarıda ağırlıklı olarak klasik kesimli, sade ve zarif gelinlik modellerinden oluşuyor. Çoğunlukla ipek gazar ve ipek tafta kumaşlar kullanılırken, sade ve düz kesimli gelinliklerde kumaş ve dikiş ön planda tutuluyor. Beyaz Butik de kişiye özel tasarım yapan modaevlerinden ve isteğe bağlı olarak tesettürlü kesim için de gelinlik tasarlayabildiklerini belirtiyor. Kişiye özel tasarım yapan modaevleri genelikle tesettürlü gelinlik tasarımına sıcak bakıyor; ancak bu konuda bayrağı Seval Moda Tasarım taşıyor. Seval Moda gelinliğini kapalı isteyen gelin adayları konusunda pek çok yere göre epey tecrübe kazanmış görünüyor. Anadolu’daki benzerlerini çağrıştıran özel el işlemeli ağırlıklı olanlar da… Tercih edilen kumaşlar genellikle yurtdışından getiriliyor ve oldukça pahalı olan bu kumaşlarda el işçiliği modern ve geleneksel çizgileri birleştiriyor. Fiyatlar 750 milyon ile 4,5 milyar lira arasında değişiyor.

ModaVeKadinlar Modeli doğru seçmelisiniz

Moda (tasarımcı)sı, stilist Serap Cebeci, gelin adaylarının herşeyden önce seçecekleri modelin kendilerine yakışıp yakışmadığına dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Belki de seçtiğiniz model vücut tipinize hiç uymuyor, siz önerilerimize kulak verin ve küçük hilelerle istemediğiniz özelliklerinizi gizleyin.

Toplu gelinlerin biraz daha narin giyinmesi ve renkleri, modelleri, kullanılan aksesuarı ona göre seçmesi gerekir.

Kilolu gelinlerin bembeyaz giymesi yanlış olur, hafif kırık beyaz, krem renginin değişik tonları vücudu ortadan ikiye ayıran modellerde yakalar ya da uzun bir fular, daha renkli veya dikkat çeken bir eşarp modeli olduğunda dikkatler kilodan uzaklaşıyor.
Boyu kısa hanımların V yakalı ya da V kesimli giymesi gerekiyor.

Göbeğinden şikâyetçi olan gelinler çan etek biçiminde gelinlik seçmelidir
Uzun boylu olanlar ayakkabılarını biraz gösterecek modeller seçmeli.

Çok zayıf görünmek de hoş değildir, bu nedenle uzun ve ince hanımlar kabarık etekli modelleri tercih edebilirler.

Gelinlik için mekan da çok önemli. Bahçe düğünlerinde daha çok çiçek kullanılabilir. Gelinin başı açık olsun olmasın çiçekler ortamdan dolayı gelinlikle bütünlük arz eder. Büyük salonlarda, özel ışıklandırılmış ortamlarda, havuz başında yapılacak düğünlerde dantelli, taşlı, ışıltılı bir gelinlik kullanılmalıdır.

ModaVeKadinlar Gelinlikçilerin hemen hepsi gelinliğin teslim tarihini düğünden bir gün öncesine veriyor, bu çok yanlış, en ufak bir yanlışlıkta veya beğenilmeyen ayrıntıda telafi mümkün olamıyor. Bu konuda mümkün olduğunca erken teslim alın ve istediğiniz her şeyi detayları ile konuşup anlaşın. Bir gelinliğin dikilmesi en fazla 20 gündür, bundan daha fazla gün, oyalatıldığınız anlamına gelir. (Ama geleneksel Osmanlı süslemeleri ile bir işleme yaptırıyorsanız bu iş uzun sürebilir, bunun dışında bekletilmeniz gereksiz) İşçiliğin iyi olamadığı gelinliklerde, garip fırfırlar ve abartılı boncuk süsleri boldur. Çok basit bir malzemeyi bile size çok pahalı gösterebilirler; dikkatli olun. Piyasadaki gelinliklerin fiyatları 450 milyondan başlayıp 20 milyara kadar…ModaVeKadinlar

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bırak Gelinlik Sana Uysun Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık